סקר בעברית

סקר בעברית

מבוא

 

מידע על MIND-COVID

ב – 12 למרץ 2020, הכריז ארגון הבריאות העולמי ה – WHO על מגפה עולמית כתוצאה מוירוס הקורונה, הגורם לתחלואה ולתמותה ומתפשט במהירות ברחבי העולם. כתוצאה מהכרזה זו ועוד קודם לכך, ממשלות שונות בעולם נקטו באמצעים למניעת ההפצה של וירוס הקורונה ולהפחתת מספר הקורבנות. בגלל המגפה ובהתאם להנחיות החדשות, שירותים רבים אשר בדרך כלל מקלים על החיים כמו מרכזי קניות, שירותים רפואיים, גני ילדים, בתי ספר, מכוני ספורט ומרכזי בידור אינם פועלים. להנחיות ולמגבלות הללו יש השפעה חמורה על תחומי חיים רבים והם גורמים לפחד, לחרדה ולחוסר ודאות לגבי העתיד. אנשים רבים שואלים את עצמם שאלות כמו: כמה זמן ימשך המצב הזה, איך זה ישפיע על חיי לאורך זמן, האם תהיה לי עבודה ופרנסה כשכל זה יסתיים, האם חברי המשפחה שלי ישרדו ועוד שאלות רבות. לבידוד ולריחוק חברתי יש השפעה מרעה על הבריאות הנפשית.

כיון שלמגפת הקורונה יש השפעה משמעותית על היבטים רבים בחיים, במערכת הבריאות בעולם חוששים למצבן הנפשי של נשים הרות בתקופה זו. במטרה להבין טוב יותר את המצב ומתוך כוונה למצוא דרכים יעילות לעזור, קבוצת חוקרים בינלאומית בשם PregMIND החליטה לשתף פעולה כדי לתת את הדעת בנוגע לסוגיה זו. אם את בהריון ומעוניינת לעזור לנו להבין טוב יותר את מה שמדאיג ומטריד אותך בהקשר לחיים בתקופה של מגפת הקורונה, אנו מזמינים אותך למלא שאלון אנונימי.

המחקר הינו מאמץ משולב בינלאומי. צוות המחקר תרגם את כל השאלונים באופן היעיל והמהיר ביותר שניתן, יתכנו טעויות. אנו מתנצלים על טעויות ושגיאות שאת עלולה למצוא. אם מצאת טעויות, אנא צרי קשר עם צוות המחקר המתאים.

הכותרת של פרויקט המחקר:

 גורמי סיכון לחרדה ולדיכאון בקרב נשים הרות בתקופת המגפה העולמית של וירוס הקורונה.

המחקר אושר על ידי ועדת האתיקה:  Decision No. 56/PB/2020) The Centre of Postgraduate Medical Education Research Ethics Committee)

קבוצת המחקר כוללת חוקרים ממדינות שונות בעולם וחוקרים מישראל ממחלקות שונות ובתמיכה האיגוד הישראלי לגינקולוגיה ומיילדות

הצוות שלנו

 

Prof. Tal Biron Shental MD
Meir Medical Center, Kfar Saba, Israel
59 Tshernichovsky St., Kfar Saba, ISRAEL
e-mail: shentalt@inter.net.il 

Dr. Maya Ben Zion
Meir Medical Center, Kfar Saba, Israel
59 Tshernichovsky St., Kfar Saba, ISRAEL

Prof. Asher Bashiri
Soroka Medical Center 

Dr. Rinat Gabbay- Benziv
Hillel Yaffe Medical Center

Prof. Eran Hadar
Rabin Medical Center

Prof. Michal Kovo
Wolfson Medical Center 

Dr. Hen Sela
Shaare Zedek Medical Center

Prof. Eyal Sheiner
Soroka Medical Center 

Prof. Ido Solt
Rambam Medical Center 

Prof. Asnat Walfisch
Hadassah Medical Center 

Dr. Ifat Weiner
Shamir, Assaf Harofeh Medical Center 

Prof. Yoav Yinon
Sheba Medical Center 

Prof. Yariv Yogev
Lis Maternity and Women’s Hospital
Ichilov Medical Center

מטרות המחקר

 

המטרה הראשונית של המחקר, להשוות מדדים של חרדה ודכאון בקרב נשים הרות ממדינות שונות בעולם אשר היתה בהן מגפת הקורונה. המטרה המשנית, להעריך מאפיינים דמוגרפיים, כלכליים וחברתיים המשפיעים על מדדי חרדה ודכאון בקרב נשים הרות בעולם בעת מגפת הקורונה. לבסוף, נהיה מסוגלים להשוות הבדלים בתפיסה של אספקטים שונים של מגפת הקורונה (ריחוק חברתי, מגבלות הקשורות ללידה) בין מדינות שונות בהתאם למצב המגפה (מספר החולים שנדבקו, מספק הדיווחים על תמותה). ההשוואות יבוצעו גם על פי מצב ההדבקה של המשתתפות בוירוס הקורונה.

הסקר

 

 

מדובר על סקר אינטרנטי של נשים הרות המתגוררות במדינות אשר נפגעו ממגפת הקורונה. הסקר מורכב משלושה חלקים:

1. שאלות הקשורות לרקע הכללי שלך, להיסטוריה הרפואית שלך בנוגע להריונות קודמים, למצב בריאותך הנפשית, למצבך הסוציואקונומי, לתפישת הפחד שלך ולמגבלות הקשורות לוירוס הקורונה.

2. שאלות שקשורות לחרדה כללית – (GAD-7) שאלון המעריך חרדה.

3. שאלות הקשורות לדיכאון – (PHQ-9) שאלון המעריך דכאון.

מחקר רפואי המגייס משתתפות ברשת הוכח כיעיל מבחינה כלכלית ומחקרית. בעת הזו של מגפת הקורונה, בה המשאבים הכלכליים מוגבלים וקיימת הנחייה לבידוד חברתי, ביצוע של מחקר גדול בינלאומי על בריאות נפשית, המערב נשים הרות, לא יכול להתקיים ללא מעורבות של הרשתות החברתיות.

כדי להשלים את הסקר, נדרשות 10-15 דקות. ההשתתפות היא על בסיס התנדבותי. כל התשובות יישמרו באופן חסוי לחלוטין שכן מדובר בסקר אנונימי ולא ניתן יהיה לזהות את זהותך מבין העונות על השאלון.

זכותך לבטל את השתתפותך בכל רגע נתון במהלך הסקר לפני שלחצת על כפתור “”שלחי” בעת סיום המילוי של הסקר. כדי לבטל את השתתפותך, פשוט צאי מהעמוד. אף אחת מהתשובות לא תשמר, אלא אם לחצת על כפתור “שלחי”. השאלון אנונימי. המשמעות היא שברגע ששלחת את התשובות צוות המחקר לא יכול לזהות איזה מהנתונים שייך לך ולא ניתן לבטלם. על ידי לחיצה על כתפור “שלחי” בסיום השאלון, את נותנת את הסכמתך להשתתף במחקר. את לא מוותרת על זכויותיך המשפטיות כמשתתפת במחקר על ידי הסכמתך לקחת בו חלק.

במחקר הזה את מתבקשת להשיב על שאלון אינטרנטי באופן הכי מדוייק שתוכלי. השלמת השאלון לוקחת בערך 10-15 דקות. השאלון כולל שאלות על הרקע שלך, על מצבך הבריאותי הכללי והנפשי, על הערכת הסיכון בהריון שלך ושאלות ספציפיות הרלוונטיות למגפת הקורונה. הוא כולל גם שני שאלונים סטנדרטיים להעריך סימפטומים של חרדה ושל דיכאון ( GAD-7 PhQ-9).

עם סיום השאלון, תוכלי לבחור לתת לנו את שמך ואת פרטי ההתקשרות איתך, אם את מעוניינת להשתתף גם במחקרים עתידיים. הפרטים האישיים שלך יאספו בנפרד ולא יקושרו למידע שמסרת בשאלון.

יתרונות:
מחקר מתבצע ע ידי צוות חוקרים בינלאומי. המטרה להבין טוב יותר היבטים של בריאות נפשית של נשים הרות בעת מגפת הקורונה. לצורך המחקר, לא קבלנו שום מימון ולכן לא נוכל לפצות אותך בשום דרך. אנו מקווים שהתשובות שלך יעזרו לנו לתכנן התערבויות עבור נשים הרות במהלך משבר הבריאות העולמי הזה.

סיכונים:
הסקר אנונימי והמידע שיאסף לא יכול להיות מקושר אליך. כתובת ה-IP שלך תישמר באתר הסקר, אך לצוות המחקר לא תהיה גישה אליו.

קיים סיכון קטן של גורם שלישי שיתערב. התערבות שכזו יכול לאתר אותך דרך כתובת ה-IP  שלך. על מנת לצמצם את הסיכון למצב כשזה, הסקר נמצא בשרת מאובטח של בית החולים למיילדות וגניקולוגיה של St. Sophie’s. אותו שרת משמש לאחסון כל המידע של מטופלי בית החולים, כך שהוא מאובטח מאוד.

חלק מהשאלות בסקר הן על מצבך הנפשי הנוכחי ובעבר ומצבך הסוציו-אקונומי. חלק מהשאלות עלולות לגרום לך להרגיש לא בנוח או להעציב אותך וייתכן כי לא תרצי לענות עליהן. את רשאית לדלג על השאלות שאת לא מעוניינת לענות עליהן או לעזוב את דף הסקר; זה יבטל באופן אוטומטי את הסכמתך להשתתפותך במחקר.

אחסון המידע והגנתו
שמירת פרטיותך והסודיות חשובים לנו מאוד והם יישמרו לאורך כל הסקר. כל מידע אלקטרוני (התשובות שתספקי לשאלות בסקר) יהיה שמור במחשב נעול עם סיסמא, בחדר נעול, במחלקה לבריאות הפריון במרכז לחינוך רפואי לתארים מתקדמים בבית החולים למיילדות וגיניקולוגיה St. Sophie’s   בוורשה, פולין.

המידע יישמר לשלוש שנים ולאחר מכן יימחק.